24 listopada 2017 roku ruszyła II edycja Ogólnopolskiego projektu „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”, którego autorką jest pani Aneta Konefał, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej. W pilotażu projektu (wrzesień 2016) brały udział trzy grupy z naszego przedszkola: Króliczki, Biedronki i Kociaki. Obecnie do projektu przystąpiły: Jeżyki i Króliczki

Obecnie w grupach realizowana jest wersja przedszkolna „Grupowa Maskotka w Świecie Wielkiej Literatury” zmodyfikowana za zgodą autorki.

Głównym celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa oraz rozwijanie współpracy między przedszkolami.

Przebieg projektu:

1. Przedszkola biorące udział w projekcie podzielone są na grupy, które liczą po 7 placówek.

2. Każde przedszkole przygotowuje misia, który będzie podróżował do innych przedszkoli – nadaje mu imię.

Miś Cezary

Miś zaopatrzony został w “Dziennik podróży”, przed wyruszeniem w daleką podróż wysłuchał specjalnie dla niego przeczytanego fragmentu książki Wandy Chotomskiej Pan Motorek.

Przy pożegnaniu Misia towarzyszyły grupowe maskotki Jeżyk i Króliczek

3. Podczas, gdy Miś Cezary wędruje po Polsce, w naszym przedszkolu czekamy na przybycie gości z:

• Samorządowego Przedszkola  Nr 154 w Krakowie (Grupa „Tropiciele legend”)
  • Niepublicznego Przedszkola w Kielcach   (Grupa “Mądre sówki i Misie”)
  • Przedszkola Samorządowego nr 2 im Kubusia Puchatka  w Wejherowie
  • Przedszkole publiczne nr 2 im. Misia Uszatka w Swarzędzu (Grupa „Prosiaczki”)
  • Przedszkola Niepublicznego Bajkolandia w Bydgoszczy (Grupa „Przyjaciele Kubusia Puchatka”)
  • Przedszkola publiczne nr 27 „Żagielek” w Szczecinie

Na naszych gości czeka Rytuał powitania Misia:

• Zapoznanie dzieci z misiem: jego imieniem, przedszkolem z którego przywędrował
  • Wspólne oglądanie dziennika podróży
  • „Czytanie” misiowi książeczki wybranej przez dzieci (innej niż została poprzednio przeczytana misiowi – informację uzyskamy z „Dziennika podróży”).
  • Uzupełnianie dziennika podróży
  • Wykonanie zdjęcia grupy z misiem

Relacje z pobytu naszych misiowych gości można zobaczyć w zakładce Odwiedziły nas misie

Projekt kończy się, gdy nasz Miś Cezary wróci do naszego przedszkola. Dzięki dziennikowi z podróży dowiemy się, jakie miejsca odwiedził, jakich bajek, opowiadań słuchał.